Abas Ermenji - një jetë për ShqipërinëAbas Ermenji - një jetë për Shqipërinë

 

LIBRI i MIQVE

BALLI I KOMBIT
Abaz Ermenji dhe shoket e tij qene gjithmone ne balle te levizjes qe Shqiperise dhe shqiptareve donin t'i jepnin nderin dhe vendin qe i takon, si atdhe dhe si komb te cilit s'i kane munguar burrat kurre. Ata jane dhe mbeten deri ne perjetesi,ne pagezimin e ri ne nje shprese te re,dhe te nje Shqiperie te re, te nje shekulli te ri: BURRA ME BALLE TE SHENJTE TE SHQIPERISE. ZEMRAT SHQIPERI...

Xhemail Ali Peci


Balli i Shqiperise
Abaz Ermenji bene pjese ne rradhen e atyre burrave te shquar te kombit tone, qe vune cdo gje ne sherbim te shenjte te atdheut dhe kombit.Ata ishin flamurtaret e rilindur pr nje Shqiperi demokratike e te rilindur prap ne lartesine e idealeve kombetare.Fati i tij dhe i atdhetareve te tjere demokrate te kujton thenjen e poetit romantik anglez Bajronit:"Kur heshtin librat e graniti thyhet". kur u thye graniti dhe librat heshten per pak,historia e Shqiperise u tha dhe u be ndryshe nga c'e donin atdhetaret. Sidocofte ,Abaz Ermenji dhe Idealistet e tjere per Nje Shqiperi Demokratike,mbesin gjithmone; BURRA ME BALLE TE SHQIPERISE. ATA JANE BALLI I KOMBIT...

Xhemail Ali Peci


Atdheu i jone shqiptaria feja jone shqiptaria
ju pershendes une jame genc vraga mula nga rrafshi i dukagjini jetoj ne zvicerr ne gjeneve e se shpejti presim bashkimin kombetare qe jemi duke pritur aq shume deshire urime te gjithve mirupashim ne te ardhmen e lavdi zotit profesor Abaz Ermenji e shume te tjerve qe luftuan per shqiperin etnike

genc vraga mula


Biri i madh i Shqiperise
Biri i madh i Shqiperise Profesor Abaz Ermenji, tere jeten ia kushtoi vendit te tij.Luftoi me kunder pushtuesve te Shqiperise dhe kur lufta po perfundonte u detyrua ta leshoj vendin e tij per te luftuar parreshtur nga mergimi kunder komunisteve shtypes dhe per bashkimin e trojeve te shkeputura shqiptare. Ai nuk u ndal se punuari per Kosoven dhe per te mrojtur te drejtat e shqiptareve te Kosoves qe shkileshin nga serbet gjakatare. Por edhe pas luftes ne Kosove, atij nuk ju be asnje nderim nga institucionet e vendit dhe poashtu keto institucione dhe shoqata te ndryshme, nuk menduan as per nje akademi modeste perkujtimore per te madhin e Shqiperise. Turp na qoft. I pavdekshem qoft kujtimi per trimin e Shqiperise dhe gjithmone qofshim ne rrugen e tij. Lavdi

Nehat Bllacaku. Prishtine 2006


I nderuar emri i tij
une sot jam 33 vjec kam lindur ne fshatin Lepenic te rrethit Vlore dhe banoj ne qytetin e Fierit. Kam lexuar dhe degjuar per te ne artikuj, por edhe ne fisin tim,Profesor Abas Ermenji i nderuar de respektuar brenda dhe jashte vendit. Jam mbesa e nje heroi tjeter te Ballit kombetar ,Hysni Lepenica te cilin e kam njohur vetem nepermjet historise se degjuar ne familjen time, dhe shkrimeve te genjeshterta te kohes 50 vjecare. Do te kisha dashur shume ta takoja nga afer Profesor Abas Ermenjin per te mesuar shume te verteta te thena mbrapsht ne historine e shqiperise. Me shume respekt per profesorin dhe gjith heronjt e Ballit kombtar. vasilikaysi@hotmail.com

Vasilika Hysi


FJALET JAN TE PAKTA
I NDERUARI PROFESOR JU LUMT FJALET JAN TE PAKTA SA I PERKET MENDIMIT QE KAM PER JUVE THJESHT JENI I PASHOQ SA I PERKET LAMIS SE POEZIS

VJOLLCA


Shqiptare te bashkuar per nje Shqiperi te bashkuar
HERO I MBAR POPULLIT SHQIPTAR RROFT SHQIPERIA E BASHKUARE Lavdi Heroit Tone Kombetar Shqiptar Abas Ermenji

EM_i


SHQIPĖRIA SHQIPTARĖVE
Nė cilėsinė e kryetarit tė Komitetit tė Ballit Kombėtar nė Zvicėr kam pasur rastin tė kontaktojė shpeshherė me zotin Ermenji. Tė paharrueshme mbeten ēastet e kthimit nė Shqipėri. Vetėm shpirt i brumosur me dashurinė e pakufishme pėr atdheun mund t'i kuptojė ndjenjat e rikthimit tė flamujve tė humbur nė piedestal.

Arbėr Gashi


Lavdi kujtimit te Atdhetareve te vertete
Ne kete kohe kaosi dhe shperfytyrimi moral, ekonomik dhe politik qe po kalon kombi shqiptar prof.Abaz Ermenji ishte ndoshta figura me e paster dhe me frymezuese e politikes sone ! Per fat te keq te kombit dhe per fat te mire te ish komunisteve te lyer tashme me ngjyra te ndryshme politike, pjesa me e madhe e kombit shqiptar e coroditur dhe degraduar inelektualisht nuk mundi ta kuptoje. Le te shpresojme se shqiptaret ne keto kohe kaq te rendesishme per te ardhmen e kombit do te kene aftesine gjenetike te nxjerrin njerez te denje qe do ndjekin hapat e profesorit dhe te atdhetareve te historise sone ! Lavdi vepres se Abaz Ermenjit I perjetshem qofte kujtimi i tij !

Gjoni Fundo


Abas Ermenji
Na duhen ore te tera dite,jave te tera per te folur per patriotizmin e Abas Ermenjit.Ishte simbol i bashkimit ishte nje njeri qe tere jeten i kushtoi bashkimit kombetar.mirpo me kalimin e kohes do te dalin ne shesh te gjitha te vertetat, do te zhduket ajo histori sllavo-komuniste e cila deri ne ditet e sotme te gjith heronjt e popullit shqiptar i quajti si tradhetar.Mirpo kjo ishte propaganda komuniste kta ishin ata njerz qe i ndan shqiptaret ne shum pjes kta ishin ata qe na coptuan,mirpo Abas Ermenji si kundershtar i perbetuar i luftoi gjith jeten keto padrejtesi dhe vdiq me nje deshir qe ti shoh shqiptaret te bashkuar.Kete deshir te Abas Ermenjit dhe shum e shum brezave te tjere qe u flijuan per nje Shqiperi te lire dhe te bashkuar duhet ta vazhdojme ne. TOKAT SHQIPETARE SHQIPTAREVE VDEKJE TRADHTAREVE.

Bekimi Pr


Prijesi i heronjve
Une nuk do ti shtoja shume tjeter vec titullit qe kam vene. U perpoqen komunistet ta fshihnin emrin e legjendes se gjalle, po a mundet nje legjend shqiptare te zhduket nga armiqte e Shqiperise? Kurre dhe keshtu prijesi i heronjve do te jetoj sa te jetoj Shqiperia.

Blertoni


I PAT PJELLE SHQIPERIA
Profesori i nderuar Abaz Ermenji,i cili ishte dhe mbetet nje ikone ne historine e shqiperis. Une Petrit Alibeaj me banim ne Boston,te Amerikes ka pasur raste te takoje ne Michigan njerez shoke te ngushte te Abaz Ermenjit dhe me kane folur gjate per te dhe aktivitetin qe ai drejtoi deri ne momentet e fundit te jetes se tij. Une jame 25 vjec,dhe jame nip i nje luftetari qe ka qene perkrah ne Ceten kapedan Sali Butkes,emri i tij eshte Dervish File Petriti nga Shkoza e Korces,ai luftoi dhe ra deshmore per atdhe. Profesor Abaz Ermenji,sado qe ishte i larguar nga vatani,ai ndiqte me shume vemendje politiken e diktatorit 50 vjecar,qe sundoi Shqiperine dhe nuk e la te shohe drite,dhe mallkuar qofshin ato bija dhe bije shqiptaresh qe jetojne sote ne token e lire te Kastriot Skenderbeut,qe mbeshtesin parimet e gabuara te Diktatorit Enver Hoxha. I nderuar dhe i levduar qofte emri i profesor Abaz Ermenjit per jete. PETRIT ALIBEAJ BOSTON 10.16.2005

Petrit Alibeaj


simpatia per ballin
uroj theniet e profesorit

M panariti


mr
Nuk duhen fjale qe te zmadhosh emrin e nje mendimtari luftetar prijesit te ballit te kombit, mendtari, dijetari;atehere kur ishte errsire atehere kur shqiperia vuante nen kthetrat e komunizmit prof.Abazi cante udhen e dituris e riperteriu historin kombtare emrin e Skenderbeut dhe tani i qete prehet aty ku e ka vendin burri i madhe qe nuk dridhte politik dhe nuk shiste gjepura fliste zjarrin e shqiptaris nuk blente as shiste..,pritti 50 vjet erdhi ne Shqiperi vepra e tij perjetoj misherim dhe tani rrone gjithmon ne brezat e ardherise kombetare jo me si fis dhe si vise por nje kombe i tere te nje gjuhe te dlire e te mire RROFT KOMBI SHQYPTAR

Naim dhe Sami Flamuri


Njė vepėr tepėr e bukur
Profesor, ju lumtė dora.

Bujar


Pershtypje
1. I fundit-nga brezi i Rilindjes (Klasike/do t'a quaja) Kombetare dhe 2. Politikani dhe Historiani me patriot (dhe me vizion me te gjere per faktoret social-psikologjik dhe nderkombetar, qe ndikojne sot ne zgjidhjen e ceshtjes kombetare) i koheve moderne.

Artan Toska


Atdhetarit te flakte shqipetar
kontributi i juaj do tu vleje breazave te ardhshem.

Bledar Puli


Europianoshqiptari
Kam patur nderin qė ta takoj Prof. e nderuar dhe kryetarin tim. Ishim njė grup tė rinj tė BK qė mezi pritėm ta takonim... ishte historia e gjallė e Shqipėrisė Europiane, ose tė paktėn pjesa poizitive e 50viteve tė fundit. Nė mendje akoma mė tingėllojnė fjalėt "Pėr tė ndėrtuar BK, duhen vetėm dy gjėra HIRARKI dhe HARMONI. Po fati(apo ishat) s'desh qė kėto fjalė tė Legjendes sė Gjallė Shqiptare tė bėheshin realitet

O.K.


Prof. Abazi Patriot i pa zevendesushem.
Admirim: Ju admirojm te gjithve per inisjativen qe kini marre per te shkruar me rastin e nje vjetorit te vdekjes se Shqiptarit te Math. Edhe na shqiptaret veterane qe jetojme ne kete kontinent kaq te larget e kemi ndjere shume humbjen e udheheqsit te pa zevendesushem dhe kemi mbetur se jetima. Nga Australia. Refat Hysen dhe Petrit Kello.

Refat dhe Petrit.


Menu
Jetėshkrimi
Historia e Shqipėrisė
Artikuj
Thirrje
Poezi
Foto
Dokumente
Shtypi
Pamje filmike
Faqe e parë

Kontakt
Nëse dëshironi t'ju mbajmë në dijeni për artikujt e rinj që do të vendosen në këto faqe, na dërgoni adresën tuaj email:

Libri i Miqve
Për të lënë një shënim ose mendimin tuaj për Profesor Abas Ermenjin klikoni këtu

Për ta parë
librin e miqve
klikoni këtu

© Abas Ermenji